MoMari
MoMari pakub magusasõpradele oma marjaseid marmelaade alates 2020. aasta märtsikuust. Kui ajas pisut kaugemale tagasi minna, siis kõik sai alguse maasikaistandusest. Olles paar aastat maasikaid kasvatanud ja näinud selle valdkonna võlusid ja valusid, hakkas ühel eriti vihmasel suvepäeval, mis küpsetele maasikatele on põhimõtteliselt katastroof, endast ja oma tehtud tööst nii kahju, et hakkasin otsima ideid, mida teha vihmamärja maasikaga ja kuidas üleüldse hooaega pikendada nii toodete kui tegevuse mõttes.
Sealt hakkas tasapisi kooruma idee sellisest maiustusest, mis oleks nagu tarretatud toormoos. Ehk siis lähtusin esmalt sellest, mida ma ise tahaksin. Natuke tausta uurides selgus, et Prantsusmaal on selline maiustus täiesti olemas, nimeks pâte de fruit. See on sisuliselt marjapüree, mis keedetakse kokku suhkruga, tarretatakse pektiini abil, lõigatakse tükkideks ja kaetakse kristallsuhkruga.
Algas üsnagi pikk katsetuste periood ja kuigi mul olid ees lähteretseptid, siis ei õnnestunud marmelaad sugugi mitte esimesel korral. Oli ka käegalöömistunnet, aga lõpuks võitis saarlaslik kangus ja sain valmis sobiva toote. Kuna mulle väga maitseb tume šokolaad ja üldsegi mitte tavaliselt marmelaadide katmiseks kasutatav hamba all krõbisev suhkur, siis said minu marmelaadid katteks tumeda Belgia šokolaadi, mis oma kakaose ja kergelt mõrkja maitsega aitab tasakaalustada magus-hapukat marjast sisu. Nii algaski MoMari teekond.
MoMari toodete sisu
Nimetus „marmelaad“ võib olla pisut eksitav, aga kahjuks eesti keeles ei oska paremat vastet oma toote sisule leida. Marmelaadi all võib tegelikult mõelda ju ka paksu tarretatud moosi, samuti on marmelaad ka see toode, mille põhikoostisosaks on hoopis vesi, millele on lisatud veidi mahlakontsentraati, marjapüreed või ka ainult lõhna- ja värvaineid.
MoMari marmelaadide keetmisel vett ei kasutata, vaid see valmib püreestatud marjadest, millele vajadusel lisatakse saaremaist õunamahla maitsete ja konsistentsi timmimiseks. Näiteks mustasõstrapüree jääks puhtal kujul keetmiseks liiga paks, aga samas kirsipüreed saab kasutada õunamahlaga lahjendamata. Astelpajust saadav püree-mahl on aga lahjendamata kujul liiga intensiivne ja seetõttu on sellele lisatud õunamahla.
MoMari tooted valmivad Kuressaares käsitööna. Tooraine on hoolikalt valitud. Eelistatult kasutatakse eestimaiseid marju ja nende puudumisel naaberriikide omi. Marmelaadi valmistamisel kasutatakse ära terved marjad koos kestade ja seemnetega, et kõik kasulik säiliks. Ainult sel juhul eemaldatakse seemned kui need on söömisel liiga ebamugavad (nt astelpaju, vaarikas, punane sõstar). Tume šokolaad on pärit Belgiast. Kunstlikke lõhna- ja värvaineid ei kasutata. Tooted sobivad ka veganitele.
MoMari tooted kannavad märgist „Saaremaa EHTNE Toode”, mis tähendab seda, et need valmivad Saaremaa puhta loodusega keskkonnas kohalike inimeste töö ja kogemusega.